iranartist
26 اسفند 1401 - 13:22

۲۷۴ واحد گردشگری آذربایجان غربی آماده استقبال از میهمان نوروزی شد

ارومیه - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: ۲۷۴ واحد گردشگری و ۱۰۰ بنای تاریخی استان آماده پذیرایی از گردشگران و مسافران نوروزی هستند.

مرتضی صفری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در حال حاضر ۸۳ پروژه عمرانی با اعتبار ۶۹ میلیارد تومانی در حال ساخت بوده که تاکنون ۲۷ میلیارد تومان از اعتبارات استانی به آن اختصاص یافته از سفر رئیس‌جمهور نیز ۶ میلیارد تومان تاکنون اختصاص یافته است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی افزود: در سال گذشته ۹۰ میلیارد تومان از محل مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت شده اما امسال ۱۴۱ میلیارد تومان از منابع مختلف به هنرمندان صنایع‌دستی استان پرداخت شده و برای ۷۵۲ نفر اشتغال ایجاد شده است.

صفری ادامه داد: امسال ۱۵۸ مورد موافقت اصولی صادر شده که عملیات عمرانی ۵۲ مورد آن با چهار هزار و ۹۷۰ میلیارد حجم سرمایه‌گذاری و یک هزار و ۱۲۶ نفر اشتغال آغاز شده است.

وی با بیان اینکه یک هزار و ۷۴۹ اثر در آذربایجان غربی ثبت ملی شده که از این تعداد یک هزار و ۵۷۶ مورد مربوط به بنا و محوطه تاریخی و ۸۷ مورد اثر ناملموس است، تصریح کرد: استان دارای آثار تاریخی ثبت جهانی همچون کلیسای زور زور ماکو، قره کلیسا چالدران، تخت سلیمان تکاب با ثبت جهانی است و پرونده ۲ اثر تپه حسنلو و بسطام در فهرست موقت ثبت جهانی یونسکو قرار گرفته است، همچنین ۲۰۰ اثر از جمله بنا، تپه و محوطه تاریخی در استان نیز شناسایی و جهت ارسال برای ثبت ملی در مرحله تکمیل اطلاعات هستند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی با بیان اینکه در استان ۲۷۴ واحد گردشگری از جمله دفاتر و مراکز تفریحی، مراکز سلامت، مجتمع گردشگری، هتل و اقامتگاه‌ها و… وجود دارد، گفت: در سطح استان دو هزار و ۱۸۳ اتاق با پنج هزار و ۱۶۶ تخت اقامتی وجود دارد و نوروز امسال ۱۰۰ بنای تاریخی اعم از موزه و تفرجگاه‌های سطح استان آماده بازدید گردشگران هستند.

وی با اشاره به اینکه از بین ۳۰۰ رشته شناسایی شده در صنایع دستی کشور، ۸۱ رشته در بخش‌های چرم، هنرهای چوب، سفال، فرش، گلیم و رودوزی در استان فعال است، گفت: ۳۱۶۴ مجوز صنایع دستی در ۳ حوزه انفرادی، صدور کارت شناسایی و کارگاه در استان صادر شده است.

صفری خاطرنشان کرد: با توجه به کمبود فضا در موزه باستان‌شناسی ارومیه تنها ۱۰ درصد آثار تاریخی در معرض بازدید علاقه‌مندان قرار گرفته و توسعه این موزه و ایجاد موزه‌های ارتش، والیبال، موزه پلیس، و موزه آموزش و پرورش و بانک در دستور کار است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی ادامه داد: بازدید از موزه‌ها امسال سه برابر شده چنانکه ۴۴۲ هزار و ۵۷۰ نفر از موزه‌های استان بازدید کردند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1097599